piątek, 10 czerwca 2011

Polisy inwestycyjne

 Żródło: http://www.skutecznyinwestor.com/polisy-inwestycyjne/

Od dawna zbierałem się, żeby opisać "produkty finansowe" ukryte pod hasłem polis inwestycyjnych. Produkty te oferowane są przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, są to m.in.:  AXA, Aegon, Generali, Skandia.

"Pseudo doradcy" lub raczej akwizytorzy

Zacznę od wrażliwego tematu, a mianowicie doradców finansowych. Sam kilka razy udałem się różnych biur doradztwa finansowego. Celem była porada, w jakie produkty powinienem zainwestować aby najwięcej oszczędzić / zarobić w okresie 3 lat, gdyż wtedy przewidywałem zapotrzebowanie na większą sumę pieniędzy (mieszkanie, dom). Na każdym ze spotkań proponowano mi te same rozwiązania (czytaj wysokie prowizje dla akwizytorów), tj. raz AXA, raz Aegon a jeszcze innym razem Skandię.

Jako, że nauczyłem się trzy razy zastanowić przed decyzjami tego typu (dokonywania dogłębnej analizy, przeczytania opinii) odmówiłem podpisania jakichkolwiek papierów.
Zdaję sobie sprawę, że opisywany temat to pewnego rodzaju temat tabu, gdyż z tych produktów żyje wielu akwizytorów :)

Po tych spotkaniach muszę przyznać, że "doradcy" stosują wiele sztuczek socjotechnicznych w celu przekonania nas do tego, że dany produkt jest najlepszy na rynku, jest tym czego szukaliśmy (nawet mimo tego, że nie chcemy oszczędzać tak długo) oraz że powinniśmy podpisać dokumenty już na pierwszym spotkaniu bez zastanowienia. Wmawiali mi, że dana promocja kończy się już za kilka dni, więc bezpieczniej będzie zdecydować się już teraz.
Akwizytorzy pokazują nam efektowne opcje jakimi są Multiportfele online z widowiskowymi tabelami, podsumowaniami, a wszystko to w celu przekonania nas, że jest to świetny produkt.


Prowizje dla doradców

Dlaczego tak im na tym zależy? Pewnie po takim spotkaniu co mądrzejści przejrzą opinie o tych produktach i przed podpisaniem umowy przejrzą dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia wraz z Tabelami opłat. Takie działanie może zadziałać na nas jak zimny prysznic. W najlepszym przypadku po prostu takie osoby odkupią polisę od kogoś niezadowolonego z tego produktu i potrzebującego gotówki za 60%-70% wartości zgromadzonych środków.


Opłaty

Skąd takie ogłoszenia o sprzedaży polis?
Głównym powodem są horrendalne opłaty za wcześniejsze wycofanie się z polisy. Mogą one wynosić nawet 99-100% kapitału.

Niestety w życiu bywa różnie, czasem pojawiają się nieoczekiwane wydatki bądź po prostu ciężka sytuacja życiowa, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie odłożyć żadnych pieniędzy. Drugim powodem może być przejrzenie na oczy po słabych wynikach inwestycyjnych czy przejrzeniu tabeli opłat.

Jeżeli zaś chodzi o same Tabele opłat to są one zazwyczaj ciężko dostępne, chociaż w większości Towarzystw można je znaleźć na stronach internetowych. Wyjątek stanowi tutaj Aegon, który wspomina o rodzaju opłat w dokumencie OWU, jednak nie ma tam konkretnych kwot. Jeżeli zaś chodzi o akwizytorów, to podstawiają oni tabele opłat najczęściej dopiero przy podpisywaniu umów, tak żeby się z nimi jak najmniej zaznajomić.

  • Opłata wstępna – płacona od każdej zapłaconej składki.
  • Miesięczna opłata administracyjna – kilka do kilkunastu złotych.
  • Opłaty za zarządzanie – od ok. 1,3% rocznie w przypadku funduszy obligacji do 3% rocznie w przypadku funduszy akcyjnych.
  • Opłata likwidacyjna – w pierwszych latach stanowi często 2 krotność składki należnej za 1 rok polisy, czyli 100% zebranego kapitału. Potem ta opłata maleje.
  • Opłata od wykupu – 0,5% do 4% wypłacanej kwoty.
  • Opłata za ryzyko ubezpieczeniowe – zależna od wieku, przeważnie kilka-kilkadziesiąt groszy miesięcznie (przy sumie ubezpieczenia w wysokości 100zł).
  • Opłata operacyjna – za zmiany w sposobie płacenia składek.
  • Opłata transakcyjna – nie jest pobierana przez wszystkie towarzystwa. Dotyczy ona transferów środków między funduszami.
  • Opłata manipulacyjna od składki regularnejw skrajnych przypadkach wynosi do 10% składki regularnej należnej w pierwszym roku.
  • Opłata za portfele modelowe – do 1%.

Nie są to jeszcze wszystkie opłaty, tutaj już towarzystwa kierują się wyjątkową twórczością :) Mogą się one też różnić formą zależnie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Dla przykładu: możemy zapłacić 200zł za wyrównanie zaległych składek.


Dla kogo jest to produkt?


Nie chciałbym całkowicie zniechęcać przez swój wpis do Programów inwestycyjnych, chociaż rzeczywiście po przeczytaniu można nabrać przekonania, że nie są to dobre produkty.

Nie jestem zainteresowany tymi produktami, dlatego też nie dokonałem dogłębnej analizy rynku. Podane wyżej opłaty są przykładem na podstawie informacji dostępnych w Internecie. Być może znajdziemy produkty, które nie pobierają  tylu opłat. Nie podejmuję się jednak tego zadania, głównie ze względu na bardzo słabą dostępność informacji na ich temat (z wiadomego względu).

Według mnie grupą, dla której jest to dobry produkt są osoby, które w żaden sposób nie potrafią się zmusić do oszczędzania i wydają każdy zarobiony grosz. W takim wypadku opłaty za zerwanie polisy skutecznie nas zmobilizują do oszczędzania.


Co w zamian?

Najlepszą alternatywą mogą być dla nas IKE, które pozwalają nam inwestować w fundusze inwestycyjne wraz z ochroną przed podatkiem Belki. Innym rozwiązaniem może być zainwestowanie wprost w fundusze inwestycyjne. Te pobierają jasno określone opłaty.