środa, 4 maja 2011

Debiut BGŻ - bliższe informacje


Tak jak pisałem przedwczoraj, w dniu dzisiejszym poznaliśmy więcej szczegółów na temat debiutu Banku BGŻ.


Harmonogram oferty publicznej

5–16 maja – okres przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych
17 maja – zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ostatecznej liczby sprzedawanych akcji
Około 17 maja – opublikowanie ceny sprzedaży i liczby akcji w poszczególnych transzach
18–19 maja – przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych
Do 20 maja – przydział akcji
27 maja – pierwszy dzień notowania akcji.


Cena i liczba akcji

Maksymalna cena akcji Banku BGŻ została ustalona na 90zł. Inwestorom indywidualnych ma zostać przydzielonych 25% akcji z możliwością zwiększenia do 30%.
Inwestor indywidualny będzie mógł się zapisać na 12 do 120 akcji.  Czyli przyszykować powinniśmy od 1 080zł do 10 800zł. Liczba oferowanych akcji serii A i D wyniesie do 16 046 596.


Plany banku

Zysk netto banku za 2010 rok wyniosł 112,3 mln zł i był o 11,6% wyższy niż w 2009 roku.
Jeżeli chodzi o plany banku to nie planuje on wypłaty dywidendy w najbliższych latach. Przez ten okres planuje za to intensywnie rozbudować sieć placówek – 50 oddziałów w tym roku i 25 w przyszłym. Nakłady z tego tytułu na ten rok prognozowane są na 51 mln zł.
Bank planuje też uruchomić bank internetowy dla klientów z klasy średniej i zamożnych.



Mój udział w debiucie?!

Jeżeli chodzi o mój udział w debiucie, to prawdopodobnie zapiszę się na maksymalny pakiet akcji. Liczę zresztą na dyskonto, jeżeli chodzi o ostateczną cenę akcji (podobnie jak miało miejsce w przypadku debiutu Tauronu). Pieniądze już czekają na koncie Mocnooszczędzającym. Oczywiście napiszę o mojej ostatecznej decyzji oraz wielkości mojego udziału w debiucie. Zapisy oczywiście najlepiej przeprowadzić ostatniego dnia zapisów, tj. 16 maja.