Wielu z nas wciąż posiada stare książeczki mieszkaniowe. Szacuje się, że posiada je wciąż 1,3 mln osób.
Likwidacja takiej książeczki zupełnie się nie opłata, gdyż dostalibyśmy za nią pewnie kilka – kilkanaście złotych. Natomiast posiadacze książeczek założonych przed 24 października 1990 roku mogą się starać o wypłatę premii gwarancyjnej. Premia ta wynosi średnio niemal 7 tys. zł. Jakby nie patrzeć jest to już jakaś przyzwoita kwota. Jednak z wyczytanych na forach opisów wynika, że równie dobrze może to być kwota 300zł – 1000zł.
Na jakie cele otrzymamy premię?
Wydatki na jakie otrzymamy premię przewiduje ustawa „O pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych” z dnia 30 listopada 1995 roku wraz z późniejszymi zmianami rozszerzającymi możliwości otrzymania premii.
Lista tych wydatków jest długa, są to m.in. zakup mieszkania lub domu, przekształcenie prawa do lokalu na własnościowe, wykup mieszkania komunalnego, budowa własnego domu. Premię otrzymamy również na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym lub wpłatę partycypacji do TBS.
Poniżej przestawiam listę z w/w ustawy:
- Uzyskaniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.
- Nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej.
- Nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych.
- Przystąpienie do użytkowania wybudowanego własnego domu jednorodzinnego na warunkach określonych odrębnymi przepisami.
- Uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w związku z wykonaniem umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego, bądź w związku z budową budynku wielorodzinnego na gruncie stanowiącym własność właściciela książeczki mieszkaniowej.
- Uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego, bądź pomieszczeń niemieszkalnych.
- Uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na jej członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym.
- Wpłacenie kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w wysokości przekraczającej 3% wartości odtworzeniowej lokalu, którego budowa była finansowana przy udziale kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
- Dokonanie wpłaty na podstawie umowy w sprawie partycypacji, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.), w wysokości nie niższej niż 20 % ostatecznych kosztów budowy, przypadających na dany lokal mieszkalny.
Do wymienionej listy należy jeszcze dodać wydatki na cele remontowe, ten wypadek zostanie opisany poniżej osobno ze względu na dodatkowe obostrzenia.
Premia na cele budowlane
Budując dom również możemy się starać o premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej. Do wyboru mamy dwie metody: jedna to uzyskanie jej w trakcie budowy, druga to uzyskanie premii dopiero po zakończeniu inwestycji.
W pierwszym przypadku będziemy musieli wykazać poniesienie przynajmniej 20% wartości kosztorysowej budynku. Takie zaświadczenie wystawi nam inspektor nadzoru budowlanego. W drugim przypadku będziemy musieli okazać pozwolenie na użytkowanie domu. W obu przypadkach będziemy musieli okazać w banku pozwolenie na budowę wystawione na właściciela książeczki lub współmałżonka.
Premia na cele remontowe
Sam temat remontów jest zupełnie oddzielnym zagadnieniem, choćby ze względu na występujące ograniczenia. Ograniczenia te obejmują zakres naszego remontu jak również termin, w którym będziemy mogli z premii skorzystać.
Jeżeli chodzi o zakres robót, z jakiego przysługuje nam premia to jest to: wymiana okien, instalacji gazowej lub elektrycznej.
Premię remontową otrzymamy tylko w ściśle określonych ramach czasowych, zależnie od tego, kiedy została wystawiona nasza książeczka mieszkaniowa. Prawo do premii na cele remontowe nabędziemy zgodnie z następującym harmonogramem:
- Od dnia 1 kwietnia 2009 r. dla książeczek wystawionych włącznie do roku 1968;
- Od dnia 1 stycznia 2010 r. dla książeczek wystawionych w latach 1969-1972;
- Od dnia 1 stycznia 2011 r. dla książeczek wystawionych w latach 1973-1975;
- Od dnia 1 stycznia 2012 r. dla książeczek wystawionych w latach 1976-1979;
- Od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980-1985;
- Od dnia 1 stycznia 2014 r. dla książeczek wystawionych w 1986 r.;
- Od dnia 1 stycznia 2015 r. dla książeczek wystawionych w 1987 r.;
- Od dnia 1 stycznia 2016 r. dla książeczek wystawionych w 1988 r.;
- Od dnia 1 stycznia 2017 r. dla książeczek wystawionych w latach 1989-1990.
Podsumowanie
Temat książeczek mieszkaniowych wciąż w wielu przypadkach okazuje się dosyć zawiły. W takich wypadkach najlepiej zasięgnąć więcej informacji w oddziałach banku PKO BP S.A. lub na forach internetowych.
Faktem jest jednak, że dla wielu z nas książeczki mogą stanowić dodatkową premię przybliżającą do własnego mieszkania czy domu lub po prostu mogą pomóc w większym remoncie nieruchomości.
Sam posiadam taką książeczkę, jednak z niskimi składkami. Z tego powodu nie liczę na dużą premię. Jednak w wolnym czasie udam się do banku w mojej miejscowości w celu obliczenia premii i kwoty zgromadzonej na mojej książeczce.
Więcej informacji na temat książeczek mieszkaniowych przedstawię w kolejnym wpisie.
Zapraszam do przeczytania drugiej części:
Zapraszam do przeczytania drugiej części: